• مراسم شیرخوارگاه حسینی؛محرم 93
  • مجموعه: مذهبی
  • جشن میلاد امام حسن(ع) وشبی با قرآن تکیه حضرت سید اشهداء(ع) بیجی کلا
  • مجموعه: مذهبی
معرفي روستاي بيجي كلا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط سید محمد حسینی   
یکشنبه, 24 اسفند 1393 ساعت 17:26
معرفی روستای بیجی کلا:

روستای بیجی کلا در کیلومتر 12 اتوبان بابل به آمل واز توابع بخش لاله آباد شهرستان بابل واقع می باشد؛که از شمال با روستای پهنه ور؛از شمال شرقی با روستای گردنبری و از شمال غربی با روستای اسب شورپی ؛از جنوب شرقی با روستای امین آباد ؛از جنوب با روستای هلال کلا واز جنوب غربی باروستای سنگچی؛از شرق با روستای میاندسته و از غرب با روستای نودهک هم مرز می باشد.
روستای بیجی کلا یک روستای طولی بوده به طوری که طول خیابان اصلی روستا در داخل بافت به حدود 4 کیلومتر می رسد و به همین خاطراین روستا به دو قسمت پایین محله و بالا محله تقسیم شده که حدود 35درصد از جمعیت روستا در قسمت پایین محله و حدود 65 درصد از جمعیت روستا در قسمت بالا محله ساکن می باشند
بر اساس آمار نفوذ و مسکن سال 1390 جمعیت ساکن روستا 1024 نفر  تحت قالب 303 خانوار می باشند.بر اساس آمار موجود در دهه 1360 این روستا دارای جمعیتی حدود 1500 نفر بوده است که  به دلیل نبود مشاغل کافی در روستا و همچنین نبود امکانات زیر ساختی در آن زمان؛مهاجرت ها آغاز شده و به مرور زمان جمعیت روستا روند کاهشی به خود گرفته است و بر اساس آمار غیر رسمی حدود 1500 نفر از افرادی که سرپرست خانوار آنان بیجی کلایی می باشند در شهرهای مختلف ایران به ویژه شهرستانهای استان تهران؛بابل و آمل سکونت دارند.
عمده درآمد و مشاغل ساکنان روستا؛از راه کشاورزی و تولید بهترین نوع برنج طارم محلی؛افرادی هم به شغل تاسیسات گاز؛تولیدی پوشاک؛تولید روکش صندلی اتومبیل؛کاسب و کارمند می باشد.
روستای بیجی کلا در حال حاضر دارای دبستان ابتدایی؛ مهد کودک؛خانه بهداشت؛دهیاری؛پایگاه مقاومت شهید بزّاز ؛سالن ورزشی نیمه کاره؛ 2 قطعه آببندان و امکانات زیر ساختی شامل شبکه آب؛جاده؛برق؛گاز و تلفن؛ فروشندگی فرآورده های نفتی؛ مکانهای مذهبی شامل 2 مسجد و 2 تکیه و 3 سقاخانه 2 آرامگاه واحد های تجاری خواربار فروشی؛نانوایی ؛ تولیدی پوشاک؛ تولیدی مبل؛ کارگاه تولیدی بلوک دیواری؛فروشگاه ظروف و پوشاک ؛آرایشگاه مردانه و زنانه می باشد.
وجه تسمیه ی روستای بیجی کلا:
بر اساس اطلاعاتی که به صورت سینه به سینه نقل شده است؛ قبل از به وجود آمدن روستای بیجی کلا در مکان فعلی؛ساکنان آن که حدود 15 خانوار بوده اند در محله دیگری به نام تاج محل که این محل در قسمت جنوب شرقی روستای بیجی کلای فعلی و درانتهای رودخانه ای به نام تاجرود واقع بوده سکونت داشته اند که به مرور زمان این افراد به نامهای یعقوب؛محمد علی ؛نبی و فرندان آنها بوده اند به مکان فعلی روستای بیجی کلا نقل مکان نموده اند.
گمانه نام گذاری روستای بیجی کلا:
از آنجاییکه روستای بیجی کلا فعلی ؛پایین تر از محله قدیمی تاج محل واقع می باشد و با توجه به اینکه در گویش محلی به پایین تر  به جر  می گویند و کلا هم که به معنای آبادی می باشد؛ بنابراین این محل به به جر کلا شهرت یافته و به مرور زمان  به جر کلا  به   بجی کلا تغییر گویش یافته و در ثبت فارسی به بیجی کلا ثبت شده است.
حدود 85 درصد از جمعیت روستا از سادات حسینی که از نوادگان یعقوب ؛نبی و محمد علی که در صدر ذکر شده می باشند و باقیماند ه از جمعیت روستا که از حدود 150 سال قبل به این طرف به روستای بیجی کلا مهاجرت نموده اند از طوایف زنگی ؛ولی زاده؛ رفیع پور (خانواده های ولی زاده و رفیع پور از طایفه زنگی می باشند که تغییر نام خانوادگی داده اند)رمضانی؛پوربابا؛خانجانی؛عباس نژاد؛عباس پور؛میرباقری و ... می باشند.
نام مزارع های شالی زاری روستا:
عطاکلا برگرفته از آببندانی به همین نام؛کنجی آببندان؛بوله؛وقفی؛لرک؛میر بازار گفته می شود در این منطقه یکی از بازارهای قدیمی و پر رونق وجود داشته است؛چاله زمین تنگه روهه و محله کش شرقی که مجموعه این مزارع در قسمت شرقی محل واقع می باشند و مزارع مشهور به وله کتی؛گلاندشت؛خرابه؛کریم رودپی (به زمینهایی که در مجاورت رودخانه ای به نام کریم رود واقع می باشندگفته می شود)؛ کوزرود پی (به زمینهایی که در مجاورت رودی به نام کوزرود وجود دارندگفته می شود)؛نارنجان؛هلی بن؛خونی ملک و محله کش غربی که مجموعه این مزارع در قسمت غربی محل واقع می باشند و سایر مزارع کوچکتر واقع در روستا:
,وضعیّت مذهبی:
اهالی روستا از پایه مذهبی خوبی برخودار بوده به نحوی که در این روستا  2 هیئت مذهبی به ثبت رسیده فعالیت می کنند و از بهترین جوانان روستا  عضو این هیئتهای مذهبی می باشند که هیئت حضرت قمر بنی هاشم(ع) در منطقه پایین محله در مراسم مذهبی به ویژه در ایام محرم و صفر به برنامه های عزاداری خود پرداخته و هیئت مذهبی محبان الائمه(س) بیجی کلا در منطقه بالا محله با اجرای برنامه های مذهبی خود در ایام  ولادتها و شهادت و وفات ائمه معصومین علیهاسلام و در همه مناسبتهای مذهبی با تدوین تقویم اجرایی اقدام به برگذاری برنامه های مذهبی خود می نمایند.

 
 

نظرات  

 
-3 #5 مونا 08 خرداد 1394 ساعت 13:48
سلام خدمت دهیاری محترم روستای بیجی کلا جناب آقای سید محمد حسینی.
از اینکه این سایت برای روستای بیجی کلا طراحی کردید خیلی ممنونم.
من مونا دختر آقای محمد رضا عباس نژاد هستم.پدر من اهل این روستاست.
لطفاً فامیلی مارو در سایت ذکر کنید.پدر بزرگ و مادربزرگ پدر من از قدیمی‌های این روستا هستن.
خیلی ممنونیم.با سلام خدمت خواهر محترمه و تشکر از توجه شما به سایت دهیاری بیجی کلا و یاد آوری مورد فراموش شده؛درخواست جنابعالی اجابت شد.
نقل قول
 
 
-1 #4 مونا 06 خرداد 1394 ساعت 23:58
با سلام خدمت دهیاری بیجی کلا جناب آقای سید محمد حسینی.
از اینکه برای روستای بیجی کلا این سایت و طراحی کردید ممنونم.برای طراحی سایت روستای بیجی کلا کمال تشکر را داریم.من دختر آقای محمد رضا عباس نژاد هستم.خواهشاً فامیلی عباس نژاد را در سایت ذکر بفرمائید.پدر بزرگ و مادر بزرگ پدرم از قدیمی‌های این روستا هستن.
به امید آبادانی بیشترو پیشرفت روستای بیجی کلا.
با سلام خدمت خواهر محترمه و تشکر از توجه شما به سایت دهیاری بیجی کلا و یاد آوری مورد فراموش شده؛درخواست جنابعالی اجابت شد.
نقل قول
 
 
0 #3 سید محمد حسینی 11 فروردین 1394 ساعت 09:52
سلام به خواهر محترمه و تشکر از توجه شما به سایت دهیاری بیجی کلا؛خدمت شما عرض شود که در روستای بیجی کلا برنامه های مذهبی به مناسبتهای مختلف به طور منظم بویژه توسط اعضای هیئت محبان الائمه برگزار و در هر مناسب یک یا جند نفر هزینه ی پذیرایی از مهمانان را متقبل می شوند که از این برنامه ها؛شام دهی شب اول محرم توسط یک فرد و بعنوان نذری هرساله انجام می گیرد.
نقل قول
 
 
+1 #2 فاطمه 08 فروردین 1394 ساعت 17:07
سلام. من اسم این روستا را تو خواب دیدم. یک سوالی داشتم. خواستم بدونم آیا تو این روستا خانواده ای وجود داره که در یکی از مناسبت های مذهبی هر ساله نذری بدهند؟؟؟؟
اگر جواب سوالم را بدهید واقعا ممنون میشم.
اجرتون با امام حسین(ع).
جواب سئوال خواهر محترمه ؛در روستا ی بیجی کلادر تمام مناسبتهای مذهبی اهم از اعیاد و شهادتها برنامه هایی به تناسب همان مناسبت انجام شده و یک یا چند نفر از اهالی هزینه های اطعام دهی را متقبل شده و از میان این برنامه ها شام دهی شب اول محرم توسط یک نفر هر ساله بصورت نذری انجام می شود.
نقل قول
 
 
0 #1 سید محمد حسینی 27 اسفند 1393 ساعت 10:38
سندی در خصوص تاریخچه به وجود آمدن روستای بیجی کلا وجود ندارد و احتمال قدمت روستا به حدود 500 سال می رسد.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

 

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد دهیاری؟
 

پیوندها